Czego nie skleimy klejem termotopliwym ?
Kleje termotopliwe są nieodłącznym elementem w przemyśle. Jednak równie często korzystamy z nich na co dzień. Ich różnorakie zastosowanie pozwala na sklejenie niemal wszystkich materiałów. Jak działa klej termotopliwy oraz jakie są jego zalety? Czy w każdym przypadku dobrze się sprawdzą? A może jednak są materiały, których nie da się nim skleić?
Jak działa klej termotopliwy?
Klej termotopliwy występuje w postaci różnokolorowych, gumowych pałek. Po umieszczeniu go w otworze pistoletu zostaje podgrzewany do 200 stopni Celsjusza. Pod wpływem tak wysokiej temperatury zmienia swoją formę ze stałej, w płynną, klejącą masę. Po naciśnięciu za spust pistoletu wydobędzie się klej, którym można skleić wybrane elementy.
Co ważne, trzeba działać dość szybko, gdyż wystarczy zaledwie kilka sekund, aby hotmelt (angielskojęzyczna nazwa kleju termotopliwego) wrócił do swojej stałej formy.
Jakie są zalety kleju termotopliwego?
Kleje termotopliwe nie bez powodu cieszą się tak wielką sławą. Mają mnóstwo zalet, przez co tak często po nie sięgamy. Pistolet potrzebny do ogrzania kleju jest lekki i poręczny, dzięki czemu jest niezwykle wygodny w użytkowaniu. Niezwykle precyzyjny oraz łatwy w użyciu pozwoli na bezstresowe korzystanie z niego zarówno osobom zaawansowanym, jak i amatorom.
Kolejną zaletą jest fakt, że kleje termotopliwe można dostać w niemal każdym sklepie budowlanym, za niewielkie pieniądze. Ponadto, występują w kilku wersjach kolorystycznych, co pozwala na jak najlepsze dopasowanie do naszych wymagań.
Do jakich materiałów nie nadaje się klej termo topliwy?
Kleje termotopliwe charakteryzują się swoją wszechstronnością. To substancja, która sklei niemal wszystko. Doskonale sprawdzają się przy klejeniu drewna, tkanin, ceramiki czy nawet metalu (po jego wcześniejszym podgrzaniu). Równie często sięgają po niego osoby interesujące się własnoręcznym wykonywaniem ozdób.
Niestety, kleje termotopliwe nie łączą ze sobą wilgotnych powierzchni. Nawet odrobina wody sprawia, że klej nie przyklei się i odpadnie. Ponadto, klej termotopliwy nie sprawdzi się również przy klejeniu papieru, a zwłaszcza jego dużych powierzchni. Dzieje się tak głównie dlatego, że przez jego szybki czas zastygania i nie jesteśmy w stanie odpowiednio dobrze go rozprowadzić.