przedstawiciel firmy zakładający konto

Czym należy się kierować zakładając konto firmowe?


Posiadanie firmowego konta znacznie ułatwia wiele kwestii przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Przede wszystkim, przy działalności jednoosobowej, można oddzielić firmowe wydatki i wpływy od tych dotyczących gospodarstwa domowego.

Czym zatem należy się kierować, kiedy podejmuje się decyzję o założeniu firmowego konta? Czy istnieje najlepsze konto firmowe, z którego zadowoleni będą bez wyjątku wszyscy przedsiębiorcy? To trudne pytanie. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów, które bez wątpienia mają znaczenie.

Zobacz najlepsze konto firmowe

Opłaty, prowizje, pieniądze

Bardzo istotne są wszelkiego rodzaju opłaty i prowizje. Na rynku usług bankowych da się znaleźć konta bezpłatne, których prowadzenie kosztuje zero złotych miesięcznie. Trzeba jednak dokładnie wczytać się w regulamin takiej usługi. Może zdarzyć się, że konto jest za darmo tylko pozornie, a tak naprawdę trzeba płacić za dodatkowe działania i udostępnione opcje, a całość wychodzi drożej niż w innych bankach. Dokładne przeczytanie i przeanalizowanie regulaminu usługi to absolutna podstawa. Ważne, aby bezpłatne były przelewy. W końcu przedsiębiorca wykonuje na swoim rachunku bankowym sporo ruchów i to praktycznie każdego dnia. Przelewy wychodzące powinny nic nie kosztować, niezależnie od tego, w jakim banku konto posiada kontrahent.

Zobacz również  Jak się rozliczyć z pracy z Holandii?

W razie problemów

Zdecydowanie warto także zwrócić uwagę na to, jak działa na przykład infolinia danego banku. Czy można szybko skontaktować się z pracownikiem w celu wyjaśnienia ewentualnych nieprawidłowości, wątpliwości, problemów? Takie kwestie będą się pojawiały. Nigdy nie jest tak, że wszystko działa bezawaryjnie, a w czasie realizowania usługi nie ma żadnych pytań ze strony klienta. Ważne jest, jak firma na takie pytania reaguje. Czy pracownicy są pomocni czy też sprawiają wrażenie, że pozytywne rozwiązanie sprawy w ogóle ich nie interesuje? Warto się nad tym zastanowić. Można kontrolnie zadzwonić na infolinię i na przykład zmierzyć czas, jak długo trzeba było czekać na połączenie z konsultantem, jak ocenia się jakość udzielonej pomocy, czy konsultant był miły i uprzejmy? Jakie są drogi do uzyskania pomocy? Czy jest to tylko infolinia, czy może również e-mail albo formularz na stronie internetowej.

Jaki to bank?

Na koniec zdecydowanie warto przyjrzeć się bardzo ważnej kwestii. Czy dany bank jest instytucją finansową godną zaufania? Czy jest w dobrej kondycji? Czy może chyli się ku upadkowi? Jak dany bank oceniają inni przedsiębiorcy? Czy oni są zadowoleni ze swoich rachunków bankowych w danej placówce? Jeśli chodzi o konta bankowe, można spotkać się z dwiema różnymi opiniami ekspertów. Jedni bez wahania mówią, że nie warto przykładać dużej wagi do tego, w jakim banku zakłada się konto, w końcu wszystkie instytucje oferują podobne warunki. Inni z kolei twierdzą, że jednak warto zrobić dokładne rozeznanie, aby wybrać najlepszy bank, z najlepszą ofertą, aby uniknąć problemów na późniejszym etapie współpracy. Ta druga opcja wydaje się bardziej rozsądna.

Zobacz również  Jak poprawnie wypełnić e-deklaracje? Oto najważniejsze zasady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *