Fracht morski. Jak go wycenić?


Fracht morski to przewożenie towarów drogą morską za pomocą specjalnego statku handlowego. Jest to praktykowany sposób na całym świecie już do wielu lat. Jednak w  jaki sposób wycenić opłatę za taki typ transportu?


Przewóz towarów drogą morską to sposób znany na świecie od dziesięcioleci. Wiele firm decyduje się na ten środek transportu nie bez przyczyny. Przewiezienie towaru wiąże się z przebyciem tysięcy kilometrów między wieloma krajami. Mimo innych, szybszych rodzajów (kolej, transport lotniczy czy drogowy) przedsiębiorcy wybierają fracht morski. Szczegół tkwi przede wszystkim w cenie. Okazuje się, że fracht morski jest znacznie bardziej korzystny pod względem ekonomicznym.

Tajemnica wyceny frachtów morskich?

Wiele firm zastanawia się nad wyceną frachtu morskiego. Jak to zrobić? Okazuje się, że nie jest to tak trudne, jak może się wydawać. Podczas obliczeń należy wziąć pod uwagę przede wszystkim: wagę ładunku, jego ilość oraz zajmowaną przez niego powierzchnie. To te trzy kryteria są w tym wypadku najważniejsze. Koszt przewozu uzależniony jest także od rodzaju, a także wartości towaru. To również ma duże znaczenie. Dodatkowym elementem podczas wyceny frachtu morskiego jest szybkość jego przewozu. Im szybszy przewóz, tym cena będzie wyższa.
Internet oferuje nam wiele dóbr, a jednym z nich są różnego rodzaju kalkulatory. W wyszukiwarce łatwo jest znaleźć między innymi taki, który obliczy cenę frachtu morskiego. Uwzględniając wszystkie kryteria wyceni usługę transportu. Jest to bardzo wygodna metoda ponieważ można skorzystać z niej nie wychodząc z domu czy z miejsca pracy.  Wycena frachtu morskiego przez Internet posiada kilka etapów. Początkowo kalkulator prosi o podanie portu załadunku oraz portu docelowego, czyli tego, do którego towar ma dopłynąć. Następnie należy wpisać objętość przewożonego ładunku, a także jego masę. W ten sposób kalkulator wyliczy koszt frachtu morskiego. Kalkulatory transportowe są więc bardzo proste w użyciu. Wystarczy podać kilka podstawowych informacji, a komputer sam wszystko obliczy.

Zobacz również  Jak sprzedawać towar przez internet?

Transport morski to jedna z najpopularniejszych i najtańszych dróg transportu dóbr na długich, a także krótkich dystansach. Firmy decydują się na fracht morski przede wszystkim jeżeli chodzi o handel międzynarodowy.  Dodatkowo frachtowce, bo tak nazywają się statki oferujące takie usługi, mają możliwość przewożenia kontenerów o objętości kilkudziesięciu metrów sześciennych. Są w stanie pomieścić towar o pojemności kilkunastu ton.  Transport tak ciężkich towarów, na tak wielką skalę jest możliwy jedynie frachtem morskim.

Od czego zależy cena transportu morskiego?

Cena transportu morskiego zależna jest także od specyfiku danego przewozu. Negocjować można różne warunki w zależności od okoliczności. Istnieje zasada freight equalization, która polega na tym, że wszyscy uczestnicy konkretnego transportu mają nałożoną jednakową opłatę frachtową. Jest ona niezależna od odległości miejsca załadunku od miejsca docelowego. Jeżeli transport polega na pobieraniu ładunków od kilku, różnych producentów, a nasze miejsce znajduje się najdalej od miejsca dostawy, skorzystanie z tej zasady będzie najbardziej korzystne finansowo.

Prócz opłat związanych z przewozem towarów, należy zdać sobie sprawę z tego, że istnieją pewne formalności, które także trzeba załatwić. Są one związane z transportem międzynarodowym, a także z transportem drogą morską. Na rynku są firmy transportowe, które oferują taki rodzaj pomocy. Odpowiadają także za obsługę celną oraz organizację przeładunków, a także magazynowanie.

Zobacz również  Poznaj oprogramowanie monitorujące, które pozwala ograniczyć wydatki firmowe

Chcąc skorzystać z transportu morskiego można samodzielnie podjąć się wyceny bądź skorzystać z pomocy specjalnej firmy transportowej. Podstawową cechą frachtu morskiego jest indywidualne podejście do każdego zlecenia oraz brak stałej opłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *