Jak detektyw zdobywa informacje?


Świat detektywów fascynuje wiele osób, ale spora ich część nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest to mozolna praca, która wymaga wysoko rozwiniętych umiejętności pozyskiwania informacji. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie techniki stosują detektywi w dzisiejszym świecie.

Najpopularniejsze techniki zdobywania informacji

Wśród wielu sposobów pozyskiwani informacji, działalność detektywistyczna skupia się na trzech głównych rodzajach. Są to: wywiad biały, wywiad szary oraz wywiad czarny. Wywiad biały jest całkowicie zgodny z prawem. Skupia się na jawnych informacjach. Natomiast, wywiad szary już lekko zahacza o niezgodność z prawem. Analogicznie, wywiad czarny wymaga już od detektywa użycia nielegalnych sposobów, by pozyskać niezbędne informacje.

Czym jest wywiad biały?

Zajmując się wywiadem białym, detektyw ma do dyspozycji całe spektrum źródeł. Może, między innymi, szukać informacji w: Internecie, sondach społecznych, prasie, rejestrach ogólno dostępnych, analizach produktów, biuletynach, reklamach, czy informatorach. Innymi słowy, detektyw wykorzystuje jedynie jawne i moralne metody pozyskiwania informacji. Pozwala to na prowadzenie swojej działalności detektywistycznej w całkowitej zgodności z prawem. Tak działają między innymi Detektywi PL.

Zobacz również  Rodzaje międzynarodowych przesyłek kurierskich

Co to jest wywiad szary?

Na wywiad szary składają się metody, które niekoniecznie mogą być zgodne z prawem. Jest to, tak jakby, wzbogacenie modelu wywiadu białego o nielegalne sposoby. Wywiad szary jest wykorzystywany przez detektywów przy trudnych i wymagających sprawach. Na wywiad szary składa się: analiza kryminalna, obserwacja osób, lub miejsc, wnikanie w określone środowisko, czy pomoc osób trzecich, na przykład, funkcjonariuszy publicznych albo, po prostu, sąsiadów. Detektyw wykorzystuje więc metody, które często używane są przez organy ścigania, czy służby śledcze. Ponadto, bardziej majętne agencje detektywistyczne, mogą pozwolić sobie na zlecenie badania DNA.

Wywiad czarny

Kiedy wywiad szary jest metodą częściowo niezgodną z prawem, wywiad czarny jest całkowicie nielegalny. Detektyw wykorzystuje ten sposób z premedytacją, czyli dobrze wie, że łamie prawo krajowe. Wśród tych metoda znajdują się te, które są stosowane wyłącznie przez służby państwowe, często po uprzednim wydaniu nakazu sądowego. Do tej grupy należy zaliczyć, na przykład, zakładanie podsłuchów. Dodatkowo, wywiad czarny często skupia się na prowokacjach, nacisku, kradzieży tożsamości, czy  łamaniu haseł dostępu. Detektyw, wykorzystując te metody, ryzykuje odpowiedzialnością karną i utratą prawa wykonywania zawodu. Ryzyko  oznacza, że są to metody rzadko stosowane.

Zobacz również  Zasady archiwizacji dokumentów

Podsumowanie

Detektyw to zawód wymagający niesamowitych umiejętności zbierania informacji i łączenia faktów. Wielu detektywów często wybiera metody, które są niezgodne z prawem. Wynika to z ich niesamowitej skuteczności. Wystarczy zauważyć, jak dużo szkody dla czyjegoś wizerunku, może wyrządzić nagranie z podsłuchu. Nie trzeba daleko szukać – mnóstwo takich przypadków pojawia się w mediach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *