Jak poprawnie wypełnić e-deklaracje? Oto najważniejsze zasady


W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z ułatwianiem wielu procesów i załatwianiem wielu spraw za pośrednictwem Internetu. Między innymi możliwe jest wysyłanie różnych deklaracji do urzędów skarbowych bez konieczności przesyłania ich pocztą lub składania osobiście w urzędzie. Warto dowiedzieć się czym są e-deklaracje i w jaki sposób one działają.

 Wielu przedsiębiorców oraz osób zainteresowanych rozliczeniem swojego rocznego zeznania PIT przez Internet, musi zainteresować się tematem e-deklaracji. Są to specjalne formularze interaktywne obsługiwane przez programy do przeglądania plików PDF. Dla wielu ludzi nadal są one nowością i czymś niepojętym. Warto jednak poznać bliżej to nowoczesne rozwiązanie, aby zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Deklaracje podatkowe PIT

W sieci dostępnych jest wiele praktycznych aplikacji określanych hasłem e deklaracje program. Nic w tym dziwnego, ponieważ coraz więcej ludzi chce łatwo wypełniać takie dokumenty bez dokonywania samodzielnych obliczeń i ryzyka pomyłek. W ramach e-deklaracji można między innymi wypełnić PIT roczny i wysłać go do urzędu skarbowego. Istnieją nawet specjalne generatory, a dodatkowo wielu producentów udostępnia darmowe programy do tworzenia i wysyłania deklaracji PIT. Wystarczy postępować zgodnie z ich instrukcjami.

Zobacz również  Popularne usługi w rachunku bankowym

Inne deklaracje i dokumenty

W ramach systemu znanego pod nazwą e deklaracje program, można wypełniać i wysyłać również deklaracje VAT i nie tylko. Jest to ważne głównie dla przedsiębiorców. W ten sposób nie muszą stać w kolejkach na poczcie albo w urzędzie, ponieważ wysyłka drogą elektroniczną jest błyskawiczna.

Na czym polega wypełnianie deklaracji?

Każda aplikacja określana hasłem e deklaracje program posiada dokładne instrukcje dotyczące prawidłowego wypełniania i wysyłania dokumentów do urzędu. Generalnie, wypełnianie polega na wpisywaniu danych w odpowiednie pola. Dostępne są również listy rozwijane oraz pola zaznaczenia. Nie różnią się one niczym od wielu standardowych formularzy, które można znaleźć i wypełniać na różnych stronach internetowych.

Poprawność danych i wysyłka

E-deklaracje można wysłać do urzędu przy pomocy odpowiedniego programu lub za pomocą specjalnej wtyczki do Adobe Readera. Przed wysyłką, programy takie sprawdzają czy wszystkie pola zostały wypełnione prawidłowo. Ostatnim etapem związanym z wysyłką dokumentu do urzędu skarbowego jest potwierdzenie swojej tożsamości. Do niedawna jedyną możliwością było posiadanie podpisu elektronicznego, jednak rozwiązanie takie jest kosztowne. Na szczęście dzisiaj można również potwierdzać tożsamość podając dane z poprzedniego rozliczenia podatkowego PIT. Chodzi tutaj o kwotę przychodu z poprzedniego roku. W ten sposób organ podatkowy ma pewność, że ma do czynienia z daną osobą, ponieważ tylko ona posiada dostęp do takich informacji. Podanie swojej kwoty przychodu jest traktowane tak samo jak złożenie podpisu na dokumencie. Po wszystkim wystarczy poczekać na przetworzenie wysłanego dokumentu. W zamian otrzymujemy Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, które warto wydrukować i zachować. Jest to oficjalny dokument potwierdzający przekazanie deklaracji do urzędu.

Zobacz również  Jakie meble przydadzą się w każdym biurze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *