kalkulator i pieniądze

Jak pozyskać środki na prowadzenie działalności?


Prowadzenie działalności gospodarczej to dla wielu osób spełnienie marzeń. Jest to również bardzo trudne zadanie, które wiąże się z dużą ilością wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Niezbędnym elementem otworzenia każdego nowego biznesu jest pozyskanie środków finansowych na rozpoczęcie działalności. Gdzie starać się o pieniądze na biznes?

Współpraca z bankiem

Rozpoczęcie działalności gospodarczej najczęściej finansowane jest ze środków własnych osoby, która otwiera działalność gospodarcza. Warto poszukać również wsparcia u rodziny i przyjaciół. Jednak nie zawsze taka pomoc okazuje się wystarczająca.

W takiej sytuacji warto zwrócić się do banku. Kredyt dla firmy ma w ofercie wiele instytucji finansowych. Banki bardzo różnie podchodzą do klientów biznesowych, dlatego pierwszym etapem poszukiwania kredytu jest zweryfikowanie ofert co najmniej kilku banków.

Inwestycyjny kredyt dla firm to oferta, która może mieć bardzo różne warunki w różnych instytucjach. Zabezpieczenie finansowe, którym dysponuje przedsiębiorca jest podstawą do ustalenia oprocentowania. Brak zabezpieczenie będzie skutkował wyższym oprocentowaniem kredytu dla firmy.

Kredyt inwestycyjny dla firm może być przeznaczony na zakup nieruchomości, w której firma będzie prowadziła działalność, maszyn, czy koncesji bądź licencji niezbędnych do rozpoczęcia działalności.

Zobacz również  Inwestycje w nieruchomości w czasach kryzysu

Rozpatrując wniosek o kredyt dla firm bank najczęściej żąda zabezpieczenie w postaci wkładu własnego. Brak takiego zabezpieczenia na pewno odbije się w oprocentowaniu kredytu, które będzie wyższe.

Środki unijne

Dofinansowanie ze środków unijnych może przybierać bardzo zróżnicowane formy w zależności od sytuacji w jakiej jest przedsiębiorca.

Mikropożyczka jest przyznawana na okres nie dłuższy niż 60 miesięcy. Maksymalna kwota pożyczki nie może przekroczyć kwoty 100 tysięcy złotych. Kolejnym sposobem sfinansowania działalności gospodarczej jest dotacja w postaci bezzwrotnego świadczenia. W ramach dotacji przedsiębiorca może otrzymać kwotę do 40 tysięcy złotych. Otrzymanie dotacji jest uwarunkowane ustanowieniem dodatkowego zabezpieczenia w postaci hipoteki, weksla in blanco, zastawu, czy poręczenia.

Jest to gwarancja, że przedsiębiorca spożytkuje środki finansowe zgodnie z zawartą umową. Przeznaczenie ich na prowadzenie działalności gospodarczej zgodnie ze sporządzonym biznes planem jest konieczne.

Anioł biznesu – kto to jest?

Aniołami biznesu są przeważnie osoby prywatne, które chcą zaangażować swoje środki finansowe w nowy, dobrze rokujący biznes. Wsparcie od takich osób to nie tylko pomoc finansowa. Wiedza, doświadczenie oraz kontakty to to, co mogą zaoferować aniołowie biznesu.

Zobacz również  Na czym polega influencer marketing?

Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać wsparcie anioła? Wystarczy go zainteresować, przekonać, że biznes się uda.

Pozyskanie środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie jest łatwe, ale również nie jest niemożliwe. Powodzenie zależne jest od dobrego biznesplanu oraz determinacji przyszłego przedsiębiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *