Jak rozlicza się agencja detektywistyczna?


Istnieje wiele powodów, dla których ludzie i firmy zatrudniają profesjonalnych detektywów. Są to fachowcy, którzy potrafią dostarczyć wielu licznych dowodów i cennych informacji w sprawach karnych, gospodarczych, rozwodowych i nie tylko. Warto pamiętać, że korzystanie z usług zawodowych detektywów wiąże się z koniecznością zapłacenia odpowiedniej ceny. 

Należy pamiętać, że agencje detektywistyczne lub samodzielni licencjonowani prywatni detektywi zapewniają swoim klientom kilka różnych form rozliczania się za świadczone przez nich usługi. W większości firm detektywistycznych stosowane są trzy metody rozliczeń: liczba godzin pracy detektywów, stawka za dzień pracy, rozliczenie za konkretną usługę.

Płatność za każdą godzinę realizowanej usługi

Koszt detektywa może być opłacany przez klienta w ramach stawki za każdą przepracowaną godzinę. Zwykle taka forma rozliczeń dotyczy krótkich zleceń, które trwają tylko przez kilka godzin. Warto też dodać, że koszt detektywa w ramach stawki godzinowej jest stosowany w przypadku spraw, dla których trudno jest określić szacowany czas ich trwania.

W zależności od wybranej firmy, koszt detektywa waha się w granicach 80-200 zł netto za godzinę wykonanej pracy (do ceny należy doliczyć podatek VAT w wysokości 23%). Zwykle detektywi nie przyjmują zleceń krótszych niż 3-4 godziny, ponieważ ponoszą koszty przygotowań, rozmowy z klientem oraz przygotowywania raportów i takie zlecenia są dla nich nieopłacalne. Do takiej stawki doliczane są dodatkowe koszty związane z transportem, noclegiem, wyżywieniem, itp. Kwoty takich opłat dodatkowych powinny być wyraźnie określone w umowie podpisywanej z agencją detektywistyczną.

Zobacz również  Jak osiągnąć niezależność finansową?

Płatność w ramach tak zwanych dniówek

Inną metodą, dzięki której można określić koszt detektywa jest rozliczanie się w ramach tak zwanych dniówek czyli opłat za cały dzień pracy. Firmy detektywistycznie różnie rozumieją pojęcie dniówek. Dla jednych obejmuje ona 8, a dla innych 12 godzin pracy. Dzienne stawki wahają się najczęściej w granicach kwoty 1200-1800 zł netto.

Stawka za dzień jest też uzależniona od zakresu i sposobu realizacji zlecenia oraz liczby osób, pojazdów i sprzętu zaangażowanego w rozwiązanie danej sprawy. Im ta liczba jest większa, tym koszt realizacji usługi może być wyższy ze względu na dopłaty.

Rozliczenie ryczałtem za całą sprawę

Ostatnią popularną formą płatności za usługę detektywistyczną jest rozliczenie za całą sprawę. Koszt detektywa jest oczywiście uzależniony od wielu czynników. Generalnie im dłuższa i bardziej skomplikowana jest sprawa, tym cena jest wyższa. Nietypowe i zawiłe sprawy często wymagają indywidualnej negocjacji cen z klientem.

Jeśli mamy jednak do czynienia ze standardowymi sprawami rozwodowymi to zwykle koszt jednej usługi wynosi 1500 zł albo może być mniejszy. Generalnie koszt detektywa można zmniejszyć dostarczając ważne informacje, które ułatwią mu pracę. Sprawy kilkudniowe wiążą się z koniecznością opłacenia kwoty rzędu kilku tysięcy złotych (3000-4500 zł netto). Najdłuższe i najbardziej zawiłe sprawy mogą być bardzo drogie i będą one kosztowały nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zobacz również  Gdzie studiować ekonomię we Wrocławiu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *