Jak rozliczać czas pracy pracowników na różnych umowach? Dowiedz się


Ewidencjonowanie czasu jaki został przepracowany przez pracownika, stanowi ustawowy obowiązek każdego pracodawcy, nawet w przypadku zatrudniania tylko jednej osoby. Na podstawie informacji znajdujących się w dokumentach ewidencyjnych, ustalana jest odpowiednia wysokość wynagrodzenia, dodatków oraz innych świadczeń. Taka ewidencja przydaje się również w innych sytuacjach.

Oczywiście obliczanie wynagrodzeń i świadczeń to podstawowa sprawa, ze względu na którą ewidencja czasu pracy jest tak bardzo ważna, ale prowadzenie takiej dokumentacji jest też przydatne dla pracodawcy, który może ocenić wydajność pracownika znając czas jego pracy i jej rezultaty. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy zatrudniający pracowników na umowach o pracę, kontraktach, umowach zlecenie i innych umowach, chętnie sięgają po skuteczne rozwiązania z zakresu takiej ewidencji.

Co powinna obejmować karta ewidencji czasu pracy?

Prowadzenie dokumentacji obejmującej ewidencję czasu pracy jest bardzo istotną sprawą dla każdego przedsiębiorcy. Dokumenty tego rodzaju powinny zawierać różne istotne informacje. Zgodnie z polskimi przepisami ewidencja czasu pracy powinna uwzględniać. Kilka podstawowych informacji, takich jak:

  • praca w dni robocze oraz niedziele i święta,
  • praca w godzinach nocnych i nadliczbowych,
  • praca w dniach wolnych od pracy,
  • urlopy,
  • dyżury,
  • zwolnienia i inne nieobecności w pracy, które zostały usprawiedliwione,
Zobacz również  Zakupy online - sprawdź, jaką drogę pokonuje Twoja paczka

Przepisy nie określają jednak jednego wzoru takiego dokumentu, więc ewidencja czasu pracy może być prowadzona w sposób, który najlepiej odpowiada pracodawcy, pod warunkiem, że będzie obejmować wspomniane wyżej informacje.

Lista obecności

Jednym z podstawowych dokumentów związanych z ewidencjonowaniem czasu pracy jest lista obecności. Sama w sobie nie stanowi ona ewidencji, ale jest potwierdzeniem stawienia się pracownika w pracy. Taki dokument znacznie ułatwia sporządzanie ewidencji właściwej. Inne sposoby potwierdzania obecności to elektroniczne karty dostępu. Warto wybrać system dopasowany do własnych potrzeb i charakteru prowadzonej działalności.

Przydatne oprogramowanie dla pracodawców

Przedsiębiorcy oraz biura rachunkowe obsługujące sprawy kadrowo-płacowe swoich klientów, często korzystają ze specjalistycznych programów komputerowych, w których jedną z istotniejszych funkcjonalności jest ewidencja czasu pracy. Programy takie są w stanie skutecznie generować odpowiednie dokumenty. Często są one zintegrowane z systemami elektronicznych kart dostępu lub można wprowadzać do nich ręcznie dane z list obecności. Programy do takiej ewidencji znacznie usprawniają cały proces i sprawiają, że sporządzanie niezbędnych dokumentów zajmuje mało czasu. Oprogramowanie takie umożliwia tworzenie miesięcznej oraz rocznej ewidencji czasu pracy dla pracowników zatrudnianych na różnych umowach. Jeśli więc ktoś poszukuje funkcjonalnego rozwiązania to oprogramowanie takie jest jedną z najlepszych opcji pod warunkiem częstych aktualizacji. Dzięki temu program jest zawsze zgodny z przepisami podatkowymi i kadrowo-płacowymi obowiązującymi na terenie naszego kraju.

Zobacz również  Skąd wziąć pieniądze na maszyny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *