Bindownica

Jak wybrać bindownice do biura?


Aby zachować porządek w biurze, każdy przedsiębiorca powinien dbać o odpowiednie zabezpieczenie przechowywanej u siebie dokumentacji. Chcąc uniknąć przykrych incydentów z nią związanych, należy dbać o solidną oprawę dokumentów.

Do czego służą bindownice?

 Bindownica to najpopularniejszy i najbardziej ekonomiczny sposób oprawy przechowywanej dokumentacji. Nie tylko dokumentacji zresztą; producenci tych urządzeń skrupulatnie wyliczają, że sprawdzają się one doskonale także w sytuacjach takich jak oprawa artykułów, prac dyplomowych, wydruków z drukarek komputerowych itp. Z kolei w warunkach firmowych będziemy ich potrzebować wszędzie tam, gdzie przyjdzie nam zaprezentować klientowi poszczególne aspekty naszej oferty. Mogą to być materiały reklamowe czy konferencyjne, cenniki (zwłaszcza te mocniej rozbudowane, opiewające na wiele produktów podzielonych wedle rozmaitych kategorii), programy planowanych szkoleń… Proces oprawiania można by wprawdzie wykonywać ręcznie, zasada ta sprawdza się jednakże w odniesieniu do niewielkiej liczby stron. W przypadku dużej ilości papieru przeznaczonego do oprawy wykorzystanie specjalistycznych urządzeń okazuje się nie tylko prostsze, ale także zwyczajnie atrakcyjniejsze wizualnie. Warto też od razu zaznaczyć, że istnieje wiele typów bindownic – z jednej strony takie, które idealnie pasują do użytku okazjonalnego, domowego; z drugiej zaś urządzenia produkowane z myślą o dowolnej wielkości biurze.

Zobacz również  Na czym polega archiwizacja dokumentów?

Jaką bindownicę wybrać?

 Kwestia planowanej częstotliwości korzystania z bindownicy wiąże się bezpośrednio z podjęciem przez nas decyzji o wyborze konkretnego sprzętu. Po samych nazwach modeli dostępnych w sklepach trudno się zorientować, jakie posiadają one przeznaczenie, dlatego należy dokładnie czytać opisy poszczególnych produktów.

Istnieje kilka technik bindowania, a każda z nich wymaga użycia właściwego urządzenia, jak również odpowiednich materiałów: grzbietów i okładek. Możemy dokonać wyboru spośród kilku typów urządzeń, charakteryzowanych według rodzaju grzbietów. Są to zatem bindownice: grzebieniowe (oprawiają w grzbiety plastikowe), drutowe (grzbiety drutowe), grzebieniowo – drutowe (stosowane są tu oba typy grzbietów), paskowe (oprawa dokumentów dokonuje się za pomocą plastikowego paska), termiczne (do oprawy służą specjalne okładki, na grzbiecie których umieszcza się klej), spiralowe (dokumenty zostają oprawione w spiralowy grzbiet, dzięki czemu istnieje możliwość ich obrotu o 360 stopni) oraz bindownice typu ClickBind (dokumenty zostają umieszczone w grzbietach zatrzaskowych).

Wybór dostępnych okładek jest naprawdę spory: możemy zakupić okładki metaliczne, skóropodobne, termookładki – wszystkie oferowane najczęściej w rozmaitych kolorach i dostosowane do wymogów konkretnych urządzeń bindujących. Z kolei liczba kartek, które udaje się jednorazowo oprawić dzięki bindownicy, waha się między 90 a 450. Lepsza jakość wiąże się oczywiście z wyższą ceną: najtańsze bindownice kosztują niecałe 400 zł, najdroższe – ponad 3000.

Zobacz również  Jak terminale pozwalają zwiększyć przychód

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *