Jak zrobić klej na gorąco?
Kleje składają się z polimerów, które łączy się z innymi z rozcieńczalnikami, rozpuszczalnikami i napełniaczami. Nowoczesne spoiwa mają skomplikowaną budowę i składniki, które dobrze spajają, ale nie szkodzą ludziom i środowisku naturalnemu. Bardzo popularne są kleje termotopliwe. Do nakładania tego spoiwa w warunkach przemysłowych potrzebny jest wąż do hot melt, a w domowych – specjalny pistolet. Czy można samemu zrobić taki klej?
Czym się charakteryzują kleje termotopliwe? Czy potrzebny jest wąż do hot melt?
Kleje termotopliwe produkuje się na bazie syntetycznych polimerów (EVA – octan etyleno-winylowy, PA – poliamid, SP – poliolefina). Tego typu kleje łączą powierzchnie bardzo szybko, co skraca czas docisku i przyspiesza produkcję. Kleje tego typu na użytek domowy kupuje się w laskach, które wprowadza się do dostosowanego do nich pistoletu, który podłączamy do prądu. Potrzebne jest odpowiednie narzędzie grzewcze. Klej trzeba porządnie rozgrzać, a gdy osiągnie pożądaną temperaturę i zacznie się topić, nakładamy go na klejony przedmiot i dociskamy to, z czym sklejamy. Za pomocą tego typu kleju skleimy zepsute zabawki, podkleimy karton. Doskonale sprawdzi się, gdy odklei się listwa przypodłogowa lub inny element wyposażania. Użyjemy go także wtedy, gdy będziemy składać meble. Spoiwa hot melt są powszechnie stosowane w stolarniach, gdyż mocno i trwale łączą różne powierzchnie. Za ich pomocą przykleja się forniry o dużej powierzchni i laminuje sią folie techniczne. Służą także jako masy zalewowe do otworów po sękach. Nakłada się je za pomocą pistoletów do kleju termotopliwego, gdy klei się małe powierzchnie. Kiedy potrzebna jest większa ilość kleju, nakłada się go za pomocą ogrzewanego węża do hot melt o różnych długościach i średnicach.
Czy w domu potrzebny jest wąż do hot melt?
Wąż do hot melt składa się z przewodu bazowego z końcówkami, odpornego na ciśnienie, temperaturę i przepływające medium, grzałki i czujnika temperatury, izolacji termicznej, osłon oraz kabla podłączeniowego. Najczęściej jest to wąż teflonowy w oplocie ze stali nierdzewnej. Materiał, z którego zrobiony jest wąż, ma bardzo dobrą odporność chemiczną i temperaturową (do 250°C) i niski współczynnikiem tarcia. Taki wąż jest potrzebny w zakładach przemysłowych, w których zachodzi konieczność podgrzewania, roztapianie, a przede wszystkim utrzymania stałej, podwyższonej temperatury substancji przepływających przez wąż. Za pomocą węża do hot melt nakłada się rozgrzane spoiwo, które wcześniej rozgrzewa się w specjalnych pojemnikach. W domowych warunkach taki wąż się nie przyda. Klej kupuje się w laskach, które rozgrzewa się w pistolecie. Samodzielne przygotowanie kleju na gorąco nie jest możliwe. Wprawdzie można zrobić domowy klej z wody i mąki, ale nie będzie można go podgrzewać. Poza tym, z pewnością nie uda nam się uformować lasek.
Kleje termotopliwe stosuje się zarówno w warunkach domowych, jak i w przemyśle. W domu laski wkłada się do specjalnego pistoletu. W warunkach przesyłowych zaś przydaje się wąż do hot melt.