Nauka po studiach, dlaczego to takie ważne w dzisiejszych czasach?
Dziś dosłownie każdy może studiować. Otrzymanie dyplomu nie jest już takie trudne jak dawniej. Wiąże się to z tym, że ukończenie szkoły wyższej nie ułatwia drogi w dorosłe życie. Papier informujący o ukończeniu studiów nie jest przepustką do dobrej pracy. Tak naprawdę prawdziwa nauka, zaczyna się dopiero po studiach. Duża konkurencja na rynku pracy motywuje do działania – dlatego konieczny jest ciągły rozwój i podnoszenie kwalifikacji.
Czy dyplom uczelni wyższej ma znaczenie?
Fakt, że każdy może studiować i zazwyczaj większość studentów otrzymuje dyplom szkoły wyższej sprawił, że uczelniany papierek potwierdzający kwalifikacje zawodowe pozostawia wiele do życzenia. Nie jest on już tak wiarygodny i miarodajny, jak jeszcze dziesięć lat temu. Dawniej na studia dostawali się tylko najlepsi – dlatego dyplom był wartościowym dokumentem, na który pracodawcy patrzyli z uznaniem. Dziś, na rynku pracy liczy się coś więcej, niż dyplom magistra…
Dlaczego ukończenie studiów nie są gwarancją dobrej pracy?
Liczy się doświadczenie, a same studia to trochę za mało, aby być osobą pożądaną na rynku pracy. W wielu przypadkach poziom wiedzy po studiach okazuje się być dość niski, a otrzymane w wyniku obrony pracy dyplomowej kwalifikacje zawodowe są tylko teoretyczne. Większość kierunków przygotowuje młodych ludzi tylko pod kątem teoretycznym, zapominając o tym, co jest najważniejsze – czyli o praktyce. Odbywane podczas studiów praktyki trwają dość krótko i student nie ma kiedy nauczyć się ‘obycia z zawodem’.
Czy warto być aktywnym podczas studiów?
Znacznie łatwiej jest znaleźć pracę osobie, która podczas studiów dorywczo pracowała, niż takiej, która skupiona była na nauce. Bez względu na to, z jakim stanowiskiem miało się do czynienia jest to bardzo cenne doświadczenie. Równoczesne studiowanie i praca świadczy o zaradności, pracowitości i dobrej organizacji czasu młodego człowieka. Te cechy są bardzo pożądane przez pracodawców.
Teoria czy praktyka – jak być bardziej pożądanym na rynku pracy?
Prawdziwa nauka życia zaczyna się dopiero po studiach. Dyplom bardzo często świadczy tylko o teoretycznym przygotowaniu absolwenta (a i to nie zawsze), jednak w przyszłej pracy teoria nie wystarczy – bardziej liczy się praktyka. Niezwykle ważne jest, aby po studiach nadal się kształcić i podnosić kwalifikacje. Odbycie praktyk czy stażu to kolejne doświadczenie, która pozwala na bliższy kontakt z zawodem.
Aby być pożądanym na rynku pracy liczy się każda aktywność zawodowa. Każdy kurs czy szkolenie sprawia, że nasze możliwości są wyższe. Konkurencja w dzisiejszych czasach jest bardzo wysoka, aby się wybić, naprawdę trzeba się wyróżniać. Aktywność zawodowa to najbardziej istotna część cv. To właśnie na doświadczenie potencjalny pracodawca zwraca największą uwagę. Dodatkowe szkolenia są konieczne – jest to stosunkowo szybki sposób na podniesienie kwalifikacji lub ich zmianę. Chcąc mieć w przyszłości dobre życie trzeba inwestować – przede wszystkim w rozwój osobisty.