kurierka dostarcza przesyłkę na rowerze

Rodzaje międzynarodowych przesyłek kurierskich


Wysyłanie przesyłek za granicę bądź otrzymywanie paczek z innych krajów stało się w dzisiejszych czasach niezwykle proste, zatem również zyskało na popularności. Wysyłać można praktycznie wszystko, niezależnie od rodzaju towaru lub jego gabarytów. Wszechobecne firmy kurierskie coraz częściej dostosowują bowiem swoje usługi do indywidualnych potrzeb klientów. Przesyłki kurierskie cieszą się zaufaniem, ponieważ są realizowane stosunkowo szybko i bezpiecznie. Wiele osób wysyła paczki do rodziny bądź przyjaciół zamieszkujących w innych państwach, więc zależy im na błyskawicznym dotarciu paczki w miejsce przeznaczenia oraz na dołożeniu należytej staranności, by jej zawartość pozostała nienaruszona. Dlatego też kurierzy mają zazwyczaj pełne ręce roboty, a paczki o charakterze międzynarodowym stanowią pokaźny odsetek wszystkich przesyłek.

Wyróżnia się trzy podstawowe typy przesyłek kurierskich. Pierwszym z nich jest klasyczne doręczenie od nadawcy do adresata, które nazywane jest także doręczeniem od drzwi do drzwi w skrócie D2D. To forma, która jest preferowana w przypadku osób, które doskonale się znają, bo są ze sobą np. spokrewnione. W ten sposób rodzice mogą np. wysyłać prezenty dla dzieci przebywających za granicą. Kurier odbiera przesyłkę z miejsca zamieszkania lub pobytu nadawcy. Paczka jest zabierana do centrum logistycznego, skąd udaje się w dalszą drogę. W zależności od długości trasy, którą ma do pokonania, wybiera się rodzaj transportu, poza tym od tego też będzie uzależniona liczba „przystanków” na trasie. Na miejscu przesyłka jest dostarczana pod adres zamieszkania lub siedziby odbiorcy, najczęściej do rąk własnych.

Zobacz również  Faktury. Kiedy warto je mieć?

Drugim rodzajem doręczeń kurierskich jest doręczenie z punktu do punktu (P2P). Może odbywać się w ten sposób, że nadawca zanosi paczkę do paczkomatu lub siedziby firmy kurierskiej. Kurierzy transportują ją za granicę do wybranego miasta i pozostaje ona do odbioru przez adresata w jakimś konkretnym punkcie, np. również paczkomacie. W ten sposób ograniczony zostaje kontakt bezpośredni pomiędzy kurierami a odbiorcą i nadawcą. Punkty przechowywania przesyłek są bezpieczne, więc żadna osoba nieposiadająca stosownego kodu odbioru nie ma do paczki dostępu. Trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj jest ograniczony czas na odbiór przesyłki w punktu.

Jeszcze innym typem przesyłek kurierskich są przesyłki z punktu do drzwi (P2D), co stanowi rozwiązanie mieszane. Procedury są bardzo podobne. Nadawca umieszcza paczkę w paczkomacie lub przynosi ją do firmy kurierskiej, a paczka w wyniku transportu kurierskiego trafia bezpośrednio w ręce odbiorcy w jego miejscu zamieszkania lub pobytu. Przesyłki można nadawać online i również śledzić je w wirtualnym systemie. Czasami nadawcy samodzielnie drukują etykiety, ale nie zawsze jest to konieczne.

Przesyłki kurierskie mogą być ekspresowe, czyli za wniesieniem dodatkowej opłaty nadawca życzy sobie, aby paczka została potraktowana priorytetowo i szybciej dotarła do celu. Rodzaj wysyłki może być dedykowany ze względu na specyfikę lub konsystencję przesyłanych towarów. Zasadniczo przesyłki kurierskie docierają w najdalsze zakątki świata, lecz czasem może się zdarzyć, że wykluczone będzie przewiezienie określonych produktów do danego kraju ze względu na jego obostrzenia wewnętrzne.

Zobacz również  Usługi agencji marketingu internetowego. Dowiedz się, jak polepszyć wyniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *