Rodzaje końcówek do pistoletu do kleju


Pistolety do klejenia coraz częściej znajdują się na wyposażeniu majsterkowiczów, jak również osób zajmujących się remontami czy pracami wykończeniowymi. Są niezwykle przydatne w wielu zastosowaniach, pozwalając na szybkie i efektywne łączenie ze sobą różnych rodzajów materiałów. Na rynku jest ogromny wybór tego typu urządzeń, różniących się wielkością i funkcjonalnością, a dodatkowo ich możliwości zwiększają liczne końcówki do pistoletu klejowego.

Kilka słów o pistoletach

Pistolety do kleju zyskują tak dużą popularność ze względu na duże możliwości i prostotę działania. Składają się one zaledwie z kilku elementów, to znaczy korpusu z rączką i przyciskiem włączającym, układu grzewczego wewnątrz i dyszy, przez którą wydostaje się roztopiony klej. Klej doprowadzany jest w formie lasek z twardego tworzywa, które pod wpływem wysokiej temperatury ulegają stopieniu, po wydostaniu się na zewnątrz zastyga tworząc twardą, wytrzymałą spoinę. Zależnie od modelu wewnętrzna grzałka może osiągać temperaturę nawet do 200’C, wersje niskotemperaturowe uzyskują z kolei około 120’C, dzięki czemu umożliwiają klejenie delikatnych przedmiotów. W wielu urządzeniach jest możliwość płynnej regulacji temperatury, a także wymiany końcówek i dopasowanie ich do rodzaju wykonywanych prac.

Zobacz również  Cechy najlepszego pistoletu do kleju

Rodzaje końcówek do pistoletu klejowego

Jeśli pistolet ma być uniwersalny, to powinien mieć wymienne końcówki, których rodzajów jest co najmniej kilkanaście. Dodatkowe dysze bardzo rozszerzają możliwości sprzętu, pozwalając między innymi na precyzyjne dozowanie kleju, dostęp do trudno dostępnych miejsc czy pracę na większych powierzchniach. Standardowo w większości modeli w standardzie znajduje się końcówka do pistoletu klejowego krótka, jest ona najbardziej uniwersalna i praktyczna. Inne są albo w zestawie, albo do kupienia osobno, najbardziej popularne z nich to:

  • Końcówki długie

Mają wydłużony kształt w porównaniu ze standardowymi, dzięki czemu pozwalają na aplikację kleju w trudno dostępne miejsca, na przykład do głębszych otworów. Dostępne są zarówno w wersji z prostym zakończeniem, jak również uciętym po skosie. Długość takich końcówek może sięgać nawet kilku centymetrów.

  • Końcówki stożkowe

Idealnie się nadają do klejenia punktowego, precyzyjnie nanosząc klej dokładnie w miejsce, w którym powinien się on znajdować. Dostępne są w wielu rozmiarach i o różnych średnicach wewnętrznych.

  • Końcówki do rowków

Posiadają specjalną płaską konstrukcję, umożliwiającą rozprowadzenie roztopionego kleju wewnątrz rowków oraz na bokach elementów. Dysze bardzo przydatne przy pracach stolarskich i w modelarstwie

  • Końcówki wielootworowe
Zobacz również  Nowoczesne rozwiązania magazynowe w przemyśle obronnym

Umożliwiają rozprowadzenie kleju nie jednym strumieniem, jak ma to miejsce przy zwykłych dyszach, ale większą ich ilością. Końcówki do pistoletu klejowego z tej rodziny posiadają różną ilość otworów i różne odległości między nimi, niektóre wersje mają tych otworów nawet kilkanaście. Zalety końcówek wielootworowych dostrzega się szczególnie w sytuacjach, gdy trzeba szybko pokryć klejem większą powierzchnię.

 

Odpowiednio dobrana końcówka do pistoletu klejowego może znacznie ułatwić i przyspieszyć prace, dlatego też kupując takie urządzenie warto się dowiedzieć, jakie dodatkowe akcesoria są do niego dostępne. Po więcej zapraszamy tutaj: https://www.buehnen.pl/urzadzenia/reczne-pistolety-mechaniczne/akcesoria.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *