Magazyn

Różnice między magazynowaniem wewnętrznym a zewnętrznymi usługami magazynowymi


Magazynowanie jest równie istotne jak wyprodukowanie towaru. To od niego zależy, czy towar dotrze na czas i czy będzie najwyższej jakości. Magazynowanie i transport to najważniejsze wyzwania logistyki.
Etapy magazynowania
Magazynowanie jest bardzo istotnym elementem w łańcuchu dostaw. Magazyn zapewnia odpowiednią ilość surowców do produkcji, części zamiennych do maszyn oraz odpowiednie składowanie i dystrybucję gotowego towaru. Dzięki temu zostaje zachowana ciągłość produkcji.

Magazynowanie to proces wielofazowy obejmujący:

• przyjęcie towaru do magazynu,
• składowanie,
• kompletacja,
• wydawanie.

Przyjęcie towaru do magazynu rozpoczyna się z chwilą jego dostarczenia i weryfikacji dokumentacji oraz stanu faktycznego dostawy. Jeśli wszystko jest zgodne z wcześniej określonymi warunkami, towar zostaje przyjęty do składowania.

Strefy składowania muszą uwzględniać z jednej strony maksymalnie efektywne wykorzystanie powierzchni magazynowej, a z drugiej strony zapewnić towarom odpowiednie warunki składowania, jak temperatura, wilgotność, oświetlenie, data ważności.

Kompletacja to nic innego jak skompletowanie towaru zgodnie z zamówieniem odbiorcy. Obejmuje skompletowanie towaru nie tylko pod względem ilościowym i jakościowym, ale także odpowiednie zabezpieczenie przesyłki podczas transportu.

Wydawanie to ostatni etap magazynowania, wcześniej przygotowane przesyłki przekazywane są firmom transportowym, które dysponują odpowiednim taborem.

Zobacz również  Co to są towary niebezpieczne w logistyce?

Trzeba pamiętać, że na każdym etapie magazynowania konieczne jest skrupulatne wypełnianie dokumentacji. Umożliwia to kontrolowanie stanów magazynowych i ich odpowiednią dystrybucję.

Usługi magazynowe

W logistyce stosuje się różne kryteria podziału magazynów, ale ze względu na koszty ich obsługi, najważniejszy jest podział na magazyny wewnętrzne i zewnętrzne.

Każdy magazyn musi być odpowiednio wyposażony, w zależności od rodzaju składowanego towaru. Niezbędne są różnego rodzaju regały, stojaki, chłodnie, beczki. Magazyn musi być wyposażony także w różnego rodzaju wózki widłowe, które umożliwiają przemieszczanie towaru wewnątrz magazynu (pionowo i poziomo). Magazynowanie wymaga także zatrudnienia wielu pracowników, którzy będą wypełniać dokumentację oraz fizycznie obsługiwać magazyn.

Magazyny wewnętrzne ze względu na koszty funkcjonowania prowadzone są tylko przez firmy funkcjonujące na rynku od kilkudziesięciu lat. Koszty ich funkcjonowania są bardzo duże, a dodatkowym minusem jest ich lokalizacja. Najczęściej są to magazyny umieszczone na terenie zakładu produkcyjnego, bez dostępu do autostrad lub dróg szybkiego ruchu.

Alternatywą dla magazynów wewnętrznych są magazyny zewnętrzne zlokalizowane w centrach logistycznych. Usytuowane są na obrzeżach miast z szybkim dostępem do autostrad, co zmniejsza koszty transportu. W przypadku magazynu zewnętrznego przedsiębiorca wynajmu tylko taką powierzchnię, która jest aktualnie potrzebna. W kosztach wynajmu magazynu zewnętrznego uwzględnione jest jego wyposażenie, obsługa oraz bardzo drogie koszty pracownicze.

Zobacz również  Co to jest Google Tag Manager?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *