Bitcoin – jak płacić w sklepie?


Bitcoin jest krypto-walutą, działającą na oprogramowaniu peer-to-peer. Bitcoin nie jest fizycznym pieniądzem. Przechowywać możemy go jedynie w „portfelu” na komputerze lub innym serwerze.

Czym jest Bitcoin?

Nikt tak naprawdę nie wie, kto stworzył walutę Bitcoin. Obecnie przypisuje się go osobie o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Na rynku może istnieć tylko 21 mln bitcoinów, dzięki czemu nie możliwa jest nadprodukcja pieniądza, co jest powszechne w przypadku pieniądza fizycznego. 1 bitcoin składa się ze stu milionów satoshi, i to głównie nimi obraca się w sklepach, biorąc pod uwagę fakt, że cena za 1 bitcoin wynosi obecnie  2600 zł.

Bitcoinem płacą tylko za narkotyki i broń

Jest to całkowita nieprawda. Oczywiście dość często słyszy się o giełdach w darknecie (intrenecie dostępnym tylko przez specjalną wyszukiwarkę), ale to nie jest zasada. Za złotówki również płaci się za te rzeczy.

Bitcoin powstał jako alternatywa dla fizycznego pieniądza, który emitowany jest bez pokrycia. Ma on także dać wytchnienie dla osób ceniących swoją prywatność, gdyż namierzenia transakcji jest niemal niemożliwe.

Zobacz również  Jak terminale pozwalają zwiększyć przychód

Bitcoin bardzo popularny jest na giełdzie, gdzie pozbawiony podatku może przynieść bardzo duży zysk w niewielkim czasie. Kupowanie i sprzedawane krypto-waluty jest jednym z głównych czynników powodując wzrost jej popularności.

BItcoin

Ale nie tylko giełda i darknet

Za granicą bardzo popularna jest płatność bitcoinem za towary i usługi. Ta tendencja powoli wkracza również do Polski. Coraz więcej sklepów u nas poza terminalem POS oferuje możliwość zapłaty bitcoinem.  W jednym z polskich giełd wystarczy wydrukować kupon wypłaty i podać kasjerowi w sklepie.

 

Również niektóre polskie sklepy internetowe wprowadziły możliwość płatności bitcoinem. Wystarczy zalogować się do swojego portfela i dokonać wypłaty na wygenerowany przez sprzedawcę klucz. Sprzedający wpłatę otrzyma w kilka sekund.

 

Niewątpliwie z zalet Bitcoina można wymienić brak opodatkowania, nie jesteśmy zmuszeni płacić podatku od zysku. Większą prywatność, gdyż transakcje są dokonywane z pominięciem systemu bankowego, oraz brak limitu transakcji. Możemy dokonać przelewy 10 zł (w przeliczeniu) jak i 10 milionów złotych w walucie Bitcoina.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *