Dlaczego system POS zyskuje na popularności?


 

Wzrastająca konkurencja na rynku sprawia, że przedsiębiorcy muszą rozglądać się za rozwiązaniami, które pozwolą im nie tylko zwiększyć zysk, ale także zoptymalizują pracę wszystkich osób pracujących w firmie. Ogromną popularnością cieszą się w tym momencie wszelkiego rodzaju systemy zarządzania, które pozwalają pracodawcy na szeroko zakrojoną kontrolę nad procesami sprzedażowymi w firmie. Dla właścicieli punktów handlowo – usługowym szczególnie cenną inwestycją będzie zakup systemu POS.

Dla kogo system POS?

Tak naprawdę oprogramowanie tego typu posłużyć może niemal każdemu przedsiębiorcy. Nie da się jednak ukryć, że jego skuteczność będzie największa wtedy gdy sklep oferuje wiele różnorodnych produktów lub usług.

Celem systemu POS jest uproszczenie procedur związanych z sprzedażą i poszerzenie możliwości związanych kontrolą całego procesu zamówienia. Integracja systemów tego typu odbywa się zazwyczaj na poziomie stanowisk kasowych. Osoba obsługująca punkt sprzedaży ma na ekranie podgląd wszystkich operacji związanych z procedurą zakupu. Bardzo ważny jest stały dostęp do bazy produktów oraz ich stanów magazynowych. Po przeskanowaniu kodu kreskowego system automatycznie nalicza wszystkie płatności i odnotowuje ubytek produktu na sklepie. Dzięki temu sprzedawca ma stały podgląd dostępności towaru oraz możliwość szybkiego, automatycznego podliczenia całego zakupu. System POS organizuje to za niego.

Zobacz również  Suszarki do rąk: czy warto zainwestować w modele z funkcją podczerwień?

owner coffee shop smiling couple

Co należy wiedzieć o systemach POS?

Zestaw kasowy najczęściej składa się z jednostki głównej oraz terminalu z ekranem dotykowym. Obsługa oprogramowania odbywa się dotykowo, poprzez kliknięcie w określony punkt wyświetlony na monitorze. Warto wspomnieć o akcesoriach, które można zakupić razem z podstawowym sprzętem:

  • Monitor dla klienta – dodatkowe ekrany przeznaczone dla kupujących mają przede wszystkim funkcje reklamowe oraz informacyjne. Sprzedawca może wyświetlić klientowi np. aktualne promocje, film reklamowy czy np. menu. Możliwości jest naprawdę wiele, a ich odpowiednie wykorzystanie może przyczynić się do lepszego wykorzystania potencjału sprzedażowego sklepu.
  • Wyświetlacz terminalu – urządzenie tego typu najlepiej sprawdzi się w punktach, w których klient od razu płaci za zakupiony lub zamówiony towar. Wyświetlacze w czytelny sposób informują klienta o aktualnej cenie za zakupione produkty. Co ciekawe, mogą one także przekazywać prosty komunikaty – np. „Dziękujemy za zakupy” czy „Życzymy Wesołych Świąt”.
  • Czytniki kart magnetycznych – to rozwiązanie pomaga uporządkować kwestie bezpieczeństwa związane z dostępem do terminalu. Osoby obsługujące stanowisko kasowe muszą potwierdzić swoją tożsamość poprzez identyfikację za pomocą karty magnetycznej. Pozwala to także zarządzać poziomem uprawnień dla różnych stanowisk.
  • Drukarki bonów kuchennych – wyjątkowo przydatna w gastronomii. Pozwala drukować zamówienia wprowadzone do systemu jako zlecenia do kuchni. Może też posłużyć jako urządzenie do druku rachunków wstępnych, biletu wstępu czy faktury.
Zobacz również  Pozycjonowanie szerokie dla sklepu 

Jak widać system POS to nie tylko usprawnienie pracy sklepu, ale też rozszerzenie funkcjonalności związane ze sprzedażą oraz logistyką zamówień. Warto znaleźć takie rozwiązanie, które będzie dopasowane do określonego rodzaju działalności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *