Jak wybrać odpowiedni typ rusztowania?


 

Nie od dziś wiadomo, że dobrze dopasowane rusztowanie sprzyja bezpiecznemu i skutecznemu przeprowadzeniu prac budowlano-remontowych. Wyborem odpowiedniego typu rusztowania są zainteresowani nie tylko inwestorzy dużych nieruchomości, ale również prywatni właściciele domów czy mieszkań. Każdy z nich będzie zainteresowany innym produktem, ponieważ typ rusztowania zależy od rodzaju prac budowlanych. Sprawdźmy dostępne możliwości.

 

Czym jest rusztowanie?

Rusztowanie to tymczasowy element konstrukcyjny, który umożliwia wykonywanie prac budowlanych na dużych wysokościach. Pierwsze tego typu konstrukcje były stawiane tysiące lat temu, najczęściej rusztowania produkowano z lekkich materiałów takich jak drewno czy bambus. Do dziś drewniane deski powszechnie wykorzystuje się do tworzenia podestów, które pozwalają na przemieszczanie się po rusztowaniach. Natomiast sama konstrukcja najczęściej powstaje z aluminium, włókien szklanych lub stali ocynkowanej.

 

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego rusztowania?

Wybierając rusztowanie, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego parametry, czyli dobrana do rodzaju prac budowalnych maksymalna wysokość oraz szerokość rusztowania. Innym ważnym parametrem jest udźwig, większość powszechnie stosowanych rusztowań ma maksymalne obciążenie wynoszące około 200 kg/m2. Jeżeli planowane jest przechowywanie ciężkich materiałów budowlanych na rusztowaniu, warto skierować się do producenta, który oferuje produkty o większym obciążeniu np. wrocławskiej firmy ARAD.

Zobacz również  Rodzaje końcówek do pistoletu do kleju

 

Typy rusztowań i ich zastosowanie

Typy rusztowań dzielą się ze względu na ich konstrukcję, sposób kotwienia – przyścienny lub ścienny, oraz metodę stosowania – stabilne bądź jezdne. Do najczęściej stosowanych rusztowań można zaliczyć 3 typy:

  1. mobilne rusztowanie przejezdne – najczęściej wykonywane z aluminium, zwykle używa się ich przy pracach konserwatorskich np. malowaniu sufitów lub elewacji czy montażu oświetlenia,
  2. rusztowanie przestrzenne, czyli konstrukcja do zadań specjalnych, która umożliwia pracę pod wiaduktami i mostami, bądź użycie jako nośnik reklam wielkoformatowych lub też konstrukcji pod scenografię,
  3. rusztowanie fasadowe, których modułowa budowla pozwala na tworzenie najwyższych i najbardziej skomplikowanych konstrukcji. Idealnie sprawdzą się do prac na wysokich kondygnacjach, na zewnątrz budynku.

 

Jeżeli szukasz idealnego rusztowania, postaw na firmę, która dysponuje różnymi typami konstrukcji, wyprodukowanymi z trwałych i wytrzymałych materiałów, które posiadają wymagane certyfikaty bezpieczeństwa. Kryteria te spełnia wrocławskie przedsiębiorstwo ARAD. Wejdź na stronę marki i skontaktuj się z ekspertem, który dobierze najlepszy typ rusztowania do planowanych prac budowlanych.

 

Źródło: www.Arad.pl – Rusztowania i Ogrodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *