Rodzaje aplikatorów do kleju. Podstawowe różnice


Rodzaje aplikatorów kleju. Podstawowe różnice

Do czego służą aplikatory kleju? Oczywiście do wypompowania kleju na dowolną powierzchnię, po jego uprzednim roztopieniu. Istnieje jednak kilka rodzajów tych przyrządów. Podpowiadamy jaki aplikator należy wybrać do konkretnego typu kleju oraz jakimi parametrami kierować się podczas zakupów.

Parametry – czyli na co zwracać uwagę?

Każdy aplikator do kleju cechuje kilka właściwości, na które warto zwrócić uwagę jeszcze przed dokonaniem zakupu. Pierwszy z nich to liczba wyjść, czyli głowic i węży grzewczych, które mogą być jednocześnie podłączone do sprzętu. Zwykle liczba ta waha się od 1 do 6. Nie należy zakładać, że im więcej tym lepiej. Często po prostu nie będziemy potrzebować jednocześnie aż 6 wyjść.

Kolejnym istotnym parametrem jest pojemność zbiornika. To jak duży aplikator wybierzemy zależne jest przede wszystkim od ilości kleju jaka będzie nam w danym momencie potrzebna. Pod tym względem wybór jest naprawdę ogromny. Dostępne są bowiem aplikatory o pojemności od 4 do aż 200 litrów. Na rynku występują aplikatory z dwiema rodzajami pomp: tłokową i zębatą. Pierwszy typ przyda się gdy aplikator do kleju podłączamy do większej ilości węży. Natomiast pompa zębata nie sprawdzi się w przypadku korzystania z kilku wyjść jednocześnie. Zapewnia ona jednak bardzo równomierne nałożenie kleju, więc przyda się do prac wymagających precyzji. Ostatnim parametrem aplikatorów jest czujnik temperatury, który powinien być taki sam dla wszystkich elementów systemu. Najczęściej występują czujniki Ni – 120 i PT100.

Zobacz również  Kiedy warto wdrożyć system płatności bezgotówkowych w sklepie

Aplikatory zbiornikowe – jak są zbudowane?

Pistolet do kleju
Pistolet do kleju

Aplikatory zbiornikowe to najpopularniejszy typ tych urządzeń. Jest w nich obecny zbiornik, w którym odbywa się stopienie kleju dzięki wysokiej temperaturze. Po tym procesie klej można łatwo uwolnić na zewnątrz przy pomocy pompy.

Aplikatory do beczek – kiedy kupić?

Aplikator do kleju tego typu umożliwia topienie kleju z beczki 20 litrowej lub 200 litrowej. Ten rodzaj aplikatorów znajduje swoje zastosowanie tam, gdzie potrzeba dużej ilości kleju. Do zwykłych prac domowych zazwyczaj wystarczy aplikator zbiornikowy. Jednak wszędzie tam, gdzie klej używany jest w dziesiątkach lub setkach litrów, np. firmy produkcyjne, aplikatory do beczek są niezwykle przydatne. Istnieją również tzw. aplikatory do beczek non stop. Nie tylko wytapiają one klej do beczek, ale także umożliwiają tłoczenie kleju gdy zmieniamy beczkę, dzięki obecności niewielkiego zbiornika.

A może aplikatory walcowe?

Aplikatory walcowe odmiana aplikatorów zbiornikowych. Również posiadają one zbiornik, jednak klej nakładany jest dzięki obrotom znajdującego się w nich walca.

Czy rodzaj kleju ma znaczenie?

Wymienione wyżej parametry mają ogromne znaczenie podczas doboru aplikatora do kleju. Jednak nie powinniśmy kierować się tylko nimi. Najważniejszy jest oczywiście rodzaj kleju. Niektóre typy wymagają bowiem specjalnych aplikatorów i niemożliwe jest rozprowadzenie ich przy pomocy innego sprzętu. Należą do nich m.in. kleje reaktywne POR lub PUR. Podobnie jest w przypadku klejów poliamidowych. Niektóre aplikatory przeznaczone do nich mają specyficzną konstrukcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *