Wady i zalety MBA


Szkolenia i studia MBA są przeznaczone dla osób, które chcą zdobyć stanowiska kierownicze w świecie biznesu. Wokół studiów przez lata narosło wiele mitów. Zanim się na nie zapiszemy, warto poczytać, co powszechnie się o nich sądzi i czy jest to kierunek dla każdego. Jakie wady i zalety mają te studia?

Czym są studia MBA?

Menedżerskie studia MBA to bardzo intensywne, niestacjonarne studia II stopnia w zakresie zarządzania. Absolwenci studiów otrzymują dyplomy magistra zarządzania uczelni, na której studiowali oraz międzynarodowe certyfikaty MBA, które są sygnowane przez cztery uczelnie partnerskie. Jest to więc prestiżowy tytuł honorowany na całym świecie. Studia MBA wymagają dużego skupienia, gdyż są odpowiedzią na wymogi stawiane menedżerom najwyższego szczebla. Program studiów jest opracowany tak, by znaczna część zajęć miała formę warsztatową. Słuchacze poznają tajniki różnych dziedzin zarządzania, na przykład: księgowość i finanse, marketing, zarządzanie przedsiębiorstwem, zarządzanie projektem, prawo, informatykę, zarządzanie zasobami ludzkimi itd. Przyszli studenci MBA są przyjmowani na podstawie aplikacji, testów i rozmowy kwalifikacyjnej. Preferowani są kandydaci, którzy ukończyli studia magisterskie na przynajmniej na jednym kierunku, ale nie jest to warunek konieczny. Kandydat musi wziąć udział w długim i skomplikowanym procesie rekrutacyjnym, którego najważniejszą częścią jest rozmowa, podczas której osoba ją przeprowadzająca zapyta o osiągnięcia, cele i motywacje osoby aplikującej. Ważną częścią rekrutacji jest test kwalifikacyjny.

Zobacz również  Jak osiągnąć niezależność finansową?

Czy studia MBA mają wady?

Panuje powszechne przekonanie, że posiadanie dyplomu MBA oznacza szybszy awans i większą pensję. Częściowo jest to prawda, ale osoby, które mają MBA są pracowite i ambitne, co stało się ich przepustką do sukcesu. Absolwenci kierunku są dobrymi przedsiębiorcami, ale to nie dyplom ich takimi uczynił, a ich cechy charakteru, które wytrwale rozwijają. Studia MBA to tylko nauka, czyli zdobywanie wiedzy teoretycznej, która nigdy do końca nie przygotuje do zarządzania jakimkolwiek przedsiębiorstwem i ludźmi. Może lepiej od razu założyć biznes i uczyć się przedsiębiorczości na własnych błędach. Minęły czasy, kiedy dyplom ukończenia MBA był dobrym argumentem do domagania się w pracy podwyżki lub był dobrą podkładką do starania się o lepiej płatną pracę. Możemy wydać na nie bardzo dużo pieniędzy, a okaże się, że pracę czy awans dostanie osoba, która ma po prostu większe doświadczenie. Studia MBA to spory wydatek, który nie wiadomo, czy i kiedykolwiek się zwróci. Rok najtańszych studiów w Polsce to inwestycja rzędu kilkunastu tysięcy złotych, a najdroższe kursy MBA w USA kosztują 200 tys. dolarów za dwa lata pełnowymiarowej nauki.

Zobacz również  Wpływ Unii Metropolii Polskich na współpracę między dużymi miastami w Polsce

Studia MBA nie są tanie i z pewnością zajmują sporo czasu, ale to opłacalna inwestycja, gdyż zarobki absolwentów są zazwyczaj bardzo wysokie. Musimy jednak pamiętać, że tego typu studia są bardzo drogie i wymagają od nas wielu wyrzeczeń, a nie są gwarancją otrzymania wymarzonej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *